אודות אוסף מוסררה

בית הספר לצילום מוסררה, יזם פרויקט חדש – אוסף מוסררה. ארכיון חזותי אומנותי של שכונת מוסררה בירושלים, שכונת קו תפר ומצוקה חברתית מתוכה יצאה מחאת הפנתרים השחורים.
אוסף סיפורי החיים של תושבי השכונה: התמונות, הקולות, הצילומים והסרטים, סיפורי ההגירה לארץ, השמחות, הקשיים והמנהגים, המאבק מול הממסד וההתמודדות לאורך השנים.
אמנים שונים הוזמנו ליצור עבודות בהשראת החומרים הצילומים והעדויות שנאספו. החומרים מוצגים באתר זה, ובתערוכות המוצגות בגלריה החברתית של בית הספר. ביה"ס מוסררה עוסק מזה כחצי יובל בפעילות אמנותית וחינוכית מעורבת ומשפיעה הן על עולם האמנות והן על החברה בכללותה, בית הספר שם דגש על הקשר שבין אמנות וקהילה בפרויקטים רבים, מחזוריים, המשתלבים בשכונה, בתרבותה, ובמרחב הפיסי שלה. פרויקט אוסף מוסררה שם לעצמו למטרה לתעד את המגוון האנושי, התרבותי וההיסטורי של שכונת מוסררה.
הפרויקט מתמקד בשנים שלאחר קום המדינה – ימי ההגירה וההתיישבות ההמונית בשכונה של עולים, בעיקר מארצות צפון אפריקה, עד לתקופת שנות השבעים ולהתפרצות המחאה החברתית.
האוסף מבקש לאגד תחת קורת גג אחת סיפורי חיים אישיים, עדויות, הקלטות, צילומים ומסמכים, היוצרים יחד פסיפס רב זוויות של השכונה: מנהגים, זיכרונות מסע, ייסורי קליטה, התבגרות והתפתחות לצד איום בטחוני ומצוקה חברתית. הארכיון אינו מסתפק באיסוף והצגה של החומרים, אלא משלב, כדרכו של בית הספר, עבודה ועיבוד אומנותיים, המפרשים את החומרים ומתייחסים אליהם, מעניקים להם נקודות מבט נוספות, עכשוויות ואישיות.

אוסף מוסררה הוא פרי חזונו ויוזמתו של אבי סבג, מייסד ומנהל בית הספר מוסררה, והתאפשר הודות לתמיכתה של קרן אנונימית.

היגוי: איילת השחר כהן, אבי סבג
מנהל האוסף: אבי דבאח
צוות האוסף: עירית עשת, איריס פשדצקי .
עריכת ראיונות: יפית ראובני, יניב קוריס, מירו ממן.

בית הספר מוסררה לצילום, ניו מדיה, מוזיקה חדשה, אנימציה ופוטותראפיה ע"ש נגר.
רחוב הע"ח 9 מוסררה, ירושלים.